Kemins år 2011
(Publicerad 2011-06-21)
FN har proklamerat 2011 som Kemins år. Syftet är att öka allmänhetens förståelse för kemins roll i kampen för att lösa mänsklighetens problem. Utan kemikunskaper lär vi exempelvis få titta i stjärnkikaren efter framtidens klimatneutrala energi. Eller efter nya behandlingar för våra folksjukdomar. Eller faktiskt det mesta…
Kemiåret invigdes i slutet av januari i Paris. Runt om i världen arrangeras nu en mängd aktiviteter som lyfter fram kemins betydelse. Så också i Sverige.
– Allt är kemi, sa min entusiasmerande kemilärare och fd forskaren, Ester Sihlbom i Rudbeckskolan i Sollentuna.
– Nej, det är inte möjligt, sa vi gymnasieelever.
– Kom då på något som inte är kopplat till kemi, sa Ester.
Och vi försökte med allt från känslor till litteratur. Ester hittade snabbt de kemiska kopplingarna.
För mig blev inträdet i kemins värld en aha-upplevelse som ledde till studier i kemiteknik och senare disputation i biokemi på KTH.
Det är ju faktiskt så att kemikompetens används i snart sagt allt. I kläder, i mat, i datorer och läkemedel. Utan kemi skulle inte morgonduschen bli särskilt rengörande.
Trots kemins genomgripande betydelse för allt och alla är intresset bland unga svalt. Kemi har dessvärre en negativ klang hos den unga generationen. Kemi kopplas ihop med miljöförstöring och rent av miljökatastrofer, som den i Bophal 1984 och eländet med BT Kemi i Teckomatorp på 1970-talet.
Saknar lärare som undervisar i kemi riktigt djupa kunskaper i ämnet, parade med de pedagogiska egenskaperna hos min egen gymnasielärare, så är det inte så enkelt för eleverna att få grepp om ämnet. Det är mycket att lära in och förstå. I tidigare skolåldrar ser det ännu värre ut. Därför anses kemi vara just ett svårt, avskräckande ämne.
Ändå är det för mig förvånande att synen på kemi och kemikunskaper är så negativ. Den som lär sig kemi har också förutsättningar att vara med och lösa utmaningar och därmed påverka hela mänsklighetens framtid. Eller i mindre skala utveckla framtidens konsumentprodukter.
Klimat, miljö, hälsa, medicin, vattenförsörjning är några globala utmaningar som utan kemikunskap ter sig oöverstigliga. Heta områden som nano- och batteriteknik samt molekylärbiologi är i grunden kemi. Listan kan göras hur lång som helst.
Så nog är det väl märkligt att kön till kemiutbildningarna inte kräver sovsäck och termos för att vara säker på en plats? I stället är flera högre utbildningar nedlagda.
Arbetsmarknaden för kemister är rimligen ljus. Miljöintresserade ungdomar borde fås att inse att kemister har en given roll inom exempelvis miljöledning, miljösamordning och i klimatarbete.
Kvalitets- och säkerhetsarbete är andra områden där framtiden kräver kemikunskaper. De många amerikanska tv-serierna med CSI i titeln borde väl få unga att få upp ögonen för möjligheter med kemikunskaper.
Därför hoppas jag, inte bara för att jag själv är kemist, att många, många under Kemins År 2011 vidgar sina vyer och inser kemins faktiska betydelse. Dessutom, är kemi oerhört spännande och skojigt på alla sätt.
I år kan vi också fira att det är 100 år sedan Marie Curie fick sitt Nobelpris. Själv firar jag också gärna min förebild Ester Sihlbom.
Hon hade sannerligen rätt: Allt är kemi – och inte bara år 2011.

Björn O. Nilsson, vd
Senast ändrad: 2011-06-21