Forskningspolitik och "High-Tech" i tyskt och EU-perspektiv

I Tyskland har man nyligen lagt fram en samlad, sektorsövergripande ”High-Tech-strategi” för forskningen till 2009, med utblick mot 2020. Den avser flera även för Sverige viktiga sektorer, branscher och forskningsområden. Den nämner också många nya åtgärder för att stimulera forskning och utveckling som bas för tillväxt och sysselsättning, också inom småföretagssektorn.

 

Den 1 januari 2007 övertar Tyskland ordförandeskapet i EU. Man har deklarerat att FoU-frågorna skall ha en framträdande roll under det tyska ordförandeskapet.
                       
Om detta gav enhetschefen i tyska forskningsministeriet (BMBF), Dr. Klaus-Dieter Matthes en presentation (på engelska), vid ett lunchmöte den 11 december 2006, i IVAs Bankettsal, Grev Turegatan 16, Stockhom. Dr. Lennart Lübeck ledde samtalet.

 

Klicka här för presentationen


Senast ändrad: 2006-12-11