Sverige behöver fler offentliga innovationsupphandlingar

Sammanfattning

Varje år upphandlar stat, landsting och kommuner för 450–600 miljarder kronor. Möjligheterna att inom ramen för upphandlingarna stimulera innovationer är därmed stora. IVA-projektet Innovation för tillväxt har tagit fram förslag för att stimulera offentlig innovationsupphandling. Vårt förslag innehåller tre delar:

1. En ny delegation för innovationsupphandling

Delegationens uppgift är att under en begränsad tid främja en ökad samverkan mellan myndigheter och andra aktörer för att initiera fler innovationsupphandlingar. Delegationen kan börja sitt arbete omedelbart och snabbt åstadkomma förändring till en låg kostnad. Upphandling av industrivaror, infrastruktur och tjänster liksom utvärderingar kommer att vara centrala frågeställningar. Arbetet bör inriktas på praktiska åtgärder. Centrala myndigheter och organisationer föreslås ingå. Enskilda företag och kommuner ska engageras i konkreta projekt.

2. Identifiera och ge stöd till myndigheter som gör innovationsupphandlingar

Det andra förslaget består av två delar. Vi föreslår att ett antal myndigheter ges ett tydligt ansvar att stimulera innovation inom sitt område. Ett föregångsexempel är Energimyndigheten som har ett tydligt ansvar för att stimulera ett hållbart energisystem i Sverige. Vi vill att fler myndigheter får motsvarande roll inom sitt ansvarsområde. Vi föreslår också en ny typ av innovationsupphandling. Utgångspunkten är att en myndighet identifierar behovet av en ny lösning. Det kan gälla en produkt eller tjänst. Olika företag får sedan presentera idéer till lösning. Därefter handlas en konceptlösning upp. Fyller konceptet behovet får projektet möjlighet att utveckla en prototyp. Först därefter sker en konkurrensutsatt upphandling. Erfarenheter från både Storbritannien och Holland visar att denna typ av upphandling (SBIR-upphandling eller förkommersiell upphandling) ger stort utrymme för mindre företag att konkurrera och nå framgång.

3. Ökat metodstöd till offentliga inköpare och dess leverantörer

Vi föreslår att Kammarkollegiet utökar sitt nationella upphandlingsstöd till offentliga inköpare och dess leverantörer. Det innebär att man bland annat ska erbjuda metodstöd för innovationsupphandling i form av exempelvis frågor och svar på nätet, samt fallstudier.

Sverige behöver fler offentliga innovationsupphandlingar (pdf)


Följ oss på:

Downloads:

Projektplan (pdf)

Folder (pdf)