E-konsultationer ökar snabbt

I Danmark är det populärt att fråga doktorn via nätet.

(Publicerad 2009-10-31)

På årsbas får sjukvården i Danmark ta emot 1,3 miljoner elektroniska frågor från mer eller mindre krassliga medborgare. På ett år har antalet e-konsultationer ökat med en halv miljon. Det visar en studie från Copenhagen Business School, CBS.

Men det är okänt om de allt populärare e-konsultationerna motsvaras av lägre antal frågor via telefon. Hur många e-rådgivningar som lika fullt slutar med ett personligt möte mellan läkare och patient är också okänt.

CBS konstaterar att det är dags att dra i den ekonomiska bromsen och etablera mer klara riktlinjer för vad den offentliga vården egentligen ska klara av för att möta det uppenbarligen omättbara behovet.

Samtidigt påpekar CBS-utredningen att om varje e-konsultation ledde till att läkarbesöken blev så lite som två minuter kortare, på grund av att patienten är bättre informerad, uppstod besparingar i mångmiljonklassen. Men den effekten förefaller inte stämma med den verkliga utvecklingen.

Fortsätter användandet av onlinekanalerna att öka i samma takt som hittills stiger, beräknar CBS, kostnaderna för e-konsultationerna med drygt en miljard DKK redan år 2012.

Pär Rönnberg pr@iva.se

Källa: Copenhagen Business School

Läs delar av senaste IVA-aktuellt här.

 


Senast ändrad: 2009-11-03