Etanol i tanken ger mer skadlig ozon
Vintertid ger etanoldrift upphov till högre halter av marknära ozon i luften än bensin. Det framgår av en studie gjord av forskare på Stanford University.
(Publicerad 2009-12-17)
Ozonhalterna vid marknivån, som inte ska förväxlas med ozonskiktet som skyddar jorden, brukar vanligtvis vara lägre under vintern, vid låga temperaturer i luften, än under sommaren.
Studien visar att detta inte stämmer med E85 som drivmedel. Ozonhalterna i luften ökade till hälsofarliga nivåer under vintern.
Vid förbränning av E85 (innehåller 85 procent etanol och 15 procent bensin) produceras andra typer av biprodukter än vid bensindrift.
E85 ger upphov till bland annat vissa typer av aldehyder och dessa ämnen är orsaken till bildningen av det miljöfarliga marknära ozonet.
Av studien framgår att ozonhalterna till och med under sommaren blir något högre med E85 än med bensin.
”Ökningen är liten men är viktig att lägga märke till, särskilt på en plats som Los Angeles”, tillägger Diana Ginnebaugh, doktorand i ingenjörsvetenskap och miljöteknik, i ett pressmeddelande.
Kenneth Leverbeck kl@iva.se
Källa: Stanford University
Läs delar av senaste IVA-aktuellt här.