Fingeravtryck kan ersätta användarnamn och lösenord

Ny forskning vid University of Southampton kan kanske göra det enklare att logga in på lösenordsskyddade webbplatser.

(Publicerat 2011-01-05) 

Svårt att komma ihåg alla lösenord och användarnamn som du behöver för att komma in på olika sajter? Kanske finns en framtida lösning i sikte.

En forskare, Sara Alotaibi, vid universitetet i Southampton har nämligen konstruerat ett generellt system för kontroll av identitet. Detta skulle kunna ersätta de nuvarande modellerna som, anser Sara Alotaibi, har spelat ut sin roll.

Hon anser att ett inskannat fingeravtryck är ett betydligt bättre sätt för användaridentifikation på internet.

Systemet, FingerID, är tänkt att fungera på så sätt att du skannar och registrerar ditt fingeravtryck i en databank en gång för alla. När du sedan vill logga in på något av dina lösenordsskyddade konton skannar du fingret på nytt. Avtrycket kollas mot det registrerade och du får tillgång till alla dina konton.

Bekvämt och säkert menar Sara Alotaibi som anser att FingerID minskar risken för identitetskapning och andra brott på nätet.

Pär Rönnberg pr@iva.se

Källa: University of Southampton

Läs delar av senaste IVA-aktuellt här.


Senast ändrad: 2011-01-05