Fyra grader och bortom

Risken för global uppvärmning med fyra grader har ökat. Det hävdar brittiska miljöforskare. 

(Publicerad 2009-09-30)

Det framkom nyligen vid en miljökonferens på University of Oxford. Rubriken på mötet var ”4 degrees and beyond”.

Det är första gången som en hel klimatkonferens ägnas åt att diskutera globala effekter av en klimatförändring som överstiger två grader Celsius.

En ledande klimatforskare presenterade nya rön om de ökade riskerna för en fyragradig ökning av temperaturen om den nuvarande nivån på utsläpp av växthusgaser fortsätter.

Dr Richard Betts, föreståndare för Climate Impacts vid the Met Office Hadley Centre, ansåg att det finns risk för en global temperaturökning med fyra grader före slutet av detta århundrade.

Sedan slutet av 1990-talet har utsläppen av växthusgaser globalt nästan varit på samma nivå som de mest extrema förutsägelser som IPCC presenterat i sina klimatscenarier.

”Det innebär att uppvärmningen kommer att ske snabbare än flertalet människor förväntar sig”, sa dr Mark New, Oxford University School of Geography and the Environment och Tyndall Centre.

/Kenneth Leverbeck kl@iva.se

Källa: Oxford University

Läs delar av senaste IVA-aktuellt. Klicka här

 


Senast ändrad: 2009-09-30