Nanotuber snart i datorer
Forskare på MIT har utvecklat en teknik som kan göra det möjligt att integrera nanoteknik med halvledarteknik.
(Publicerad 2009-09-18)
Gruppen leds av professor Carl V Thompson, vid MITs laboratorium för materialvetenskap i Boston.
Genom deras arbete kan det snart bli möjligt för datorindustrin att tillverka betydligt kompaktare mikrochip än de som används för närvarande genom att ersätta koppartråden i mikrochip med nanotuber.
Andra forskare har utvecklat liknande metoder. Men till skillnad från dessa forskare har gruppen på MIT helt använt sig av produktionsprocesser som redan är vanliga i halvledarindustrin.
Det forskarna har tillverkat är mikrochip med en yta av nanotuber bestående av kristallint kol istället för koppar.
Forskarna skapade det nya mikrochipet i en vakuumkammare genom att förånga järn och tantalum. Metallerna fastnade som ett skikt på kiselytan.
Därefter placerade de ämnet i en ugn tillsammans med en tub av kvarts. Nanostrukturerna uppkom på ytan av kiselskiktet vid 800 grader C när en etylengas fick reagera med metallerna.
Kenneth Leverbeck kl@iva.se
Källa: MIT
Läs delar av senaste IVA-aktuellt. Klicka här.
Senast ändrad: 2009-09-18