Polyester kan ersätta skadad ven
Polyester kan användas för att ersätta tilltäppta blodkärl, enligt kanadensiska forskare.
(Publicerad 2009-03-18)
En forskargrupp på NRC Industrials Materials Institute i Quebec har utvecklat blodkärl av polyester som är mindre än sex mm i diameter. De liknar på flera sätt naturliga kärl.
Den vanliga behandlingen av patienter med tilltäppta kärl som är mindre än sex mm i diameter är bypassoperation och transplantation av vener.
Material som används i syntetiska blodkärl har hittills varit stelare än naturliga dito och mer benägna att täppas till.
Det är blodkärl som är större än sex mm i diameter som hittills har ersatts med syntetiska material. Enligt läkarna fungerar de ganska bra men innebär ingen långsiktig lösning.
För att syntetiska blodkärl ska fungera bra måste blodet kunna rinna igenom smidigt och strukturen måste utvidgas och dras samman med det systoliska och diastoliska trycket.
Den stora utmaningen för forskarna har också varit att få fram ett material där trombocyterna inte fastnar på kärlväggarna.
”Turbulens kan så småningom leda till att kärlen riskerar att täppas igen”, kommenterar Martin Bureau, forskargruppen för avancerade polymera kompositer, NRC Industrial Materials Institute, Quebec, i ett pressmeddelande.
Hjärt- och kärlsjukdomar är ett stort problem i många länder. I Kanada leder de till sjukhusvistelser och för tidig död till en årlig kostnad av kostnad av 19 miljarder kanadensiska dollar.
Kenneth Leverbeck, kl@iva.se
Källa: National Research Council, Kanada
Senast ändrad: 2009-03-20