Snart kan prylarna laga sig själva
Ingenjörens dröm om självreparerande material har kommit ett steg närmare verkligheten.
(Publicerad 2009-09-04)
Förebild är människans hud. Den är som bekant fantastisk – små rivsår eller skärskador läker av sig självt på bara några dagar utan att det blir några ärr.
Metallytor som blir skadade är inte lika lyckligt lottade. De börjar ganska snabbt att korrodera. Nu är tyska forskare på väg att utveckla teknik som något kan liknas vid hudens läkande förmåga.
Det är vetenskapsmän vid Fraunhofer Institute i Stuttgart som utvecklar tekniken tillsammans med kollegor på universitetet i Duisburg-Essen.
Uppfinningen består av vätskefyllda kapslar, som sprids ut på metallytan likt russin i en kaka. Om ytan angrips så spricker kapslarna intill, och vätskan rinner ut och lagar skadan.
Problemet var att hitta rätt storlek på kapslarna. Om de var 10 till 15 mikrometer var de för stora för att passa i ett ytskikt av den här typen (elektroplätering).
Så stora kapslar fungerade inte i ett ytskikt som skulle vara 20 mikrometer tjockt.
Det var när forskarna började använda sig av kapslar som endast var ett par hundra nanometer i diameter som metoden fungerade.
Men med mindre kapslar och tunnare höljen blir metoden också känsligare. Den elektrolyt som används vid ytbehandlingen är nämligen kemiskt extremt aggressiv och kan lätt förstöra kapslarna.
”Utmaningen består i att inte skada kapslarna när man bygger upp det elektropläterade skiktet”, säger forskningschef dr Martin Metzner, på Fraunhofter Institute.
/Kenneth Leverbeck, 08-791 29 76
Källa: Fraunhofer Institute
Läs delar av senaste IVA-aktuellt här.