Sociala medier bra stöd i krislägen

Sociala medier, som Facebook och Twitter, har blivit väsentliga hjälpmedel i akuta krissituationer. Det visar erfarenheter från översvämningarna i Queensland. Då räddade förmodligen varningar, tips och råd förmedlade via sociala medier till och med liv.

(Publicerad 2011-01-22)

Det anser Axel Bruns, forskare vid Queensland University of Technology. Twitter och Facebook användes flitigt när vattenståndet var som högst. Räddningstjänst, polis och myndigheter och inte minst tiotusentals privatpersoner använde sociala medier för att varna varandra för extra akuta problem eller för att hålla kontakt.
Myndigheterna lämnade snabba upplysningar om utvecklingen, exempelvis om ofarbara vägar, till människor som inte kunde få besked på annat sätt. De sociala medierna underlättade även koordineringen av hjälpinsatserna.
Twitter användes mest för snabb kontakt mellan individer. Polisen märkte den ökade trafiken och spred information genom samma kanal.
Facebook användes däremot mer ofta för information om och till familj och vänner som var drabbade av högvattnet.

Pär Rönnberg pr@iva.se

Källa: Queensland University of Technology, Australien 

Läs delar av senaste IVA-aktuellt här.

Om du vill prenumerera på IVA-aktuellt, som utkommer med nio gratis nummer per år kan du klicka här.


Senast ändrad: 2011-01-22