Strokepatienter får robotstöd
Strokepatienter får hjälp vid rehabilitering av motorik i form av robotteknik.
Enligt uppfinnarna, tekniker vid MIT, ger tekniken särskilt stöd för musklerna. Den hjälper dessutom till vid återkopplingen av signalen från hjärnan via förlängda märgen och till musklerna.
En stroke leder till försämrad motorik på grund av skadorna på hjärnan. Men intensiv fysisk specialträning kan göra att andra delar av hjärnan ta över de förlorade funktionerna.
Maggie Fermental drabbades av detta. Hon var 32 år när hon fick en stroke som
gjorde att hon blev förlamad i höger halva av kroppen.
Efter ett och ett halvt år av konventionell rehabilitering med dåliga resultat kom hon i kontakt med ingenjörerna på MIT som hade utvecklat tekniken.
Maggie Fermental behandlades 18 gånger under nio veckor. Efter 16 behandlingar kunde hon böja och sträcka armen, helt och hållet, för första gången sedan stroken.
"Det är fantastiskt att kunna röra armen igen; att kunna laga mat, klä sig, handla och tända lampan. Det är enklare när jag har två armar igen", kommenterar hon i ett pressmeddelande från MIT.
Tekniken har nu testats på olika strokepatienter vid MITs centrum för kliniska studier och vid Spauldings rehabiliteringssjukhus i Boston.
Enligt en artikel som kommer att publiceras i april i American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation har pilotstudierna givit lovande resultat på en rad patienter med motoriska skador på grund av stroke.
/Kenneth Leverbeck kl@iva.se
/Källa: MIT
Senast ändrad: 2007-03-21