Hans Dalborg ny preses på IVA

Ekonomie doktor Hans Dalborg har utsetts till IVAs, Kungl. Ingenjörsakademiens, preses för åren 2005-2007. Det skedde på akademisammankomsten den 23 september. Hans Dahlborg är styrelseordförande för Nordea AB. Han är också ordförande i Uppsala universitetets styrelse.

 

Hans Dalborg anser att IVA ska vara en självklar röst i debatten om forskning och att IVAs många projekt kan utgöra en bas.

 

Under många år har Hans Dalborg visat prov på ett samhällsengagerat ledarskap såväl inom näringslivet som inom kultur och akademi. Han har lett omvandlingen av Nordbanken, fusionerna med finska Merita, danska Unibank och norska Kreditkassen och därigenom skapat en nordisk lönsam finanskoncern, Nordea.

 

Hans Dalborg har också bidragit till utvecklingen inom kulturliv och forskning bl a som styrelseordförande i Operan och styrelsearbete i Konserthusstiftelsen, liksom i Östekonomiska institutet.

 

För ytterligare information:

Joakim Rådström

08-791 29 39, 073-656 76 17

joakim.radstrom@iva.se


Senast ändrad: 2010-06-09