Sex rekommendationer för att Sverige ska bli världsledande på it
Nu kommer rapporten som ska ge rekommendationer för hur Sverige ska bli - och fortsätta vara - världens ledande it-nation. Problem finns, även om Sverige redan tillhör världseliten inom it idag. Till exempel pekar rapporten på hur det finns stora skillnader mellan hur olika skolor använder it i undervisningen, och konstaterar att ”internet finns överallt, utom i skolan”.
Rapporten ”ICT for SWEDEN / Ambient Sweden - så blir Sverige en ledande internetnation” från Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien, IVA, har tagits fram tillsammans med flera andra aktörer, och ger förslag på hur Sverige ska bemöta framtida utmaningar på it-området. Och utmaningarna är flera:
- Ett problem är till exempel att goda forskningsresultat i it-Sverige sällan leder till nya innovationer, revolutionerande produkter eller växande företag, säger Staffan Truvé, ordförande i styrgruppen för projektet Ambient Sweden, som drivs av IVA.
- Det är viktigt att svenska it-företag växer och utvecklas, för att vi ska förbli starka och trovärdiga på it-området även i framtiden, och för att vi ska kunna stå emot den allt hårdare konkurrensen från utlandet, säger Björn O. Nilsson, verkställande direktör för IVA.
IVAs och projektet Ambient Swedens nya initiativ med andra centrala aktörer inom it-området kallas ICT for SWEDEN. ICT betyder helt enkelt ”Information and Communication Technologies”, det vill säga informations- och kommunikationsteknologier. Initiativets mål - att Sverige ska vara en ledande it-nation år 2015 - kommer att kräva flera insatser framöver. ICT for SWEDEN ger därför följande sex rekommendationer till it-Sverige:
1. Vi vill att internet ska vara en del av skolan. Inför dataslöjd, en hållbar utbildning för digitala medborgare, och it-stödd pedagogik i alla ämnen, för att nå kunskapsmålen.
2. Vi vill ha bättre fungerande regler och lagar som ger ökad tillit, och därmed bättre användning och utväxling av internet. Politiker och lagstiftare ska skapa nätskydd.
3. Vi vill ha effektivare förvaltning i stat, landsting och kommuner. Regeringens e-delegation är bra, men tillämpningstakten bör öka och insatserna fördelas mer jämnt.
4. Vi vill att det nybildade EIT ICT Labs spelar en central roll för att positionera Sverige som en ledande it-nation. Dessutom bör det se till att it-forskning inom EU omsätts i affärsidéer, företagande och tillväxt, och bidrar till ett innovationskluster för it.
5. Vi ser ett behov av ytterligare offensiva investeringar i infrastruktur för internet. Till exempel skulle detta behövas på tv-området, samt för videokonferenser över internet.
6. Vi vill ha en blomstrande marknad för tjänsteleverantörer. En marknad som underlättar för företag att ta fram säkra och tillförlitliga tekniklösningar, oberoende av operatör.
För att ladda ned hela rapporten ”ICT for SWEDEN / Ambient Sweden - så blir Sverige en ledande internetnation” i .pdf-format, klicka på denna länk:
www.iva.se/Projektverksamhet/Projekt/Ambient-Sweden/Om-Ambient-Sweden/
För mer information, kontakta:
Joakim Rådström, pressansvarig och skribent
Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien, IVA
Grev Turegatan 14
Box 5073, 102 42 STOCKHOLM
Telefon: 08-791 29 39
Mobil: 073-656 76 17
E-postadress: joakim.radstrom@iva.se
www.iva.se
Senast ändrad: 2010-03-25