Infrastrukturgruppen inom IVAs projekt "Resurseffektiva affärsmodeller - stärkt konkurrenskraft" har sedan 2014 arbetat inom två huvudområden:
- Stimulera framväxten av nya affärsmodeller med inbyggd resurseffektivitet som maximerar resursernas värde och lyfta fram exempel på affärsmöjligheter inom infrastruktursektorn (inklusive byggnader).
- Identifiera områden för policyutveckling för affärsmöjligheter i anslutning till resurseffektivitet och som stimulerar utveckling av sådana affärsmodeller. Projektet ska presentera förslag på policyutveckling som leder fram till att Sverige år 2050 ses som en global förebild för ett rent och resurseffektivt samhälle.
Vid seminariet presenteras infrastrukturgruppens projektresultat. Ett antal företag berättar om hur de arbetar med frågorna. Projektets branschrapport för infrastruktur läggs också fram.
Välkommen!
