Myrorna blir Miljönärer

Secondhand-kedjan Myrornas 34 butiker får nu märkningen Miljönär-vänlig. Utmärkelsen kommer från Avfall Sverige, och ska uppmärksamma näringar och aktiviteter som gör att avfall minskas och vi uppnår ökad hållbarhet i samhället.
shutterstock_109422407.jpg

– Vi vill uppmärksamma alla de som gör det möjligt för allmänheten att laga, låna eller återanvända eller att på annat sätt minska avfallet. Ett utmärkt exempel på detta är Myrorna, säger Anna-Carin Gripwall, kommunikationschef på Avfall Sverige i ett pressmeddelande.

På de orter där Myrorna är etablerade kommer butiker och insamlingsbehållare att märkas med ett speciellt guldmärke som visar Miljönär-vänliga aktiviteter.

– En del av Myrornas uppdrag är att öka återanvändningen. Kommunerna är väldigt viktiga samarbetspartners för oss i detta arbete och vi ser fram emot att tillsammans jobba för ett mer hållbart konsumtionsbeteende, säger Lotta Kökeritz, Varumärkes- och Kommunikationschef på Myrorna.

Kontaktinformation

Helena Mehra
Kommunikationsansvarig Forskning & Utbildning
Telefon Tel: 08-791 29 42