Moderniseringen av Sverige – arkitektur och ekonomi hand i hand
Välkommen att delta då Johan Schück presenterar boken "Erik Josephson: En svensk judisk arkitekt", med efterföljande samtal lett av Cecilia Hermansson.
Event information
IVA Konferenscenter Grev Turegatan 16, Stockholm
I boken lyfter Schück fram arkitekten Erik Josephson, som står bakom flera av Sveriges mest karakteristiska byggnader, bland annat Kavallerikasernen (K1) vid Lidingövägen, Handelsbankens huvudkontor vid Kungsträdgården och Grand Hotel i Saltsjöbaden. Josephson verkade i en tid kring förra sekelskiftet då industrialiseringen gick snabbt och det uppfördes många monumentala byggnader som alltjämt präglar Stockholm.
Vid seminariet ger Johan Schück ett brett perspektiv på Josephsons insatser, där arkitektur och ekonomi ofta gick hand i hand. Den mångsidige Josephson spelade också en stor roll för moderniseringen av Sverige, både när det gällde utbyggnaden av det militära försvaret i hela landet och av de största vattenkraftverken i Trollhättan och Porjus.
Seminariet arrangeras av IVAs avd. Ekonomi.

Medverkande
Johan Schück
Journalist, IVA-ledamot
Cecilia Hermansson
docent, KTH, IVA-ledamot
Kontakt
Nathalie Modig
Koordinator
Entreprenörskap
Telefon: 0765 - 29 09 92
E-post: nathalie.modig@iva.se