Hur kan Kina ha skaffat sig sådant försprång i teknikutvecklingen?
IVAs vd Sylvia Schwaag Serger medverkar i podden En AI till kaffet. I avsnittet pratar hon om varför AI och robotik nu blivit avgörande för ekonomisk styrka och geopolitisk position.

Sylvia Schwaag Serger och Marcus Weiland
AI och robotik har på kort tid blivit något mycket större än en teknikfråga. Det handlar om industriell styrka, kompetensförsörjning, energitillgång, utbildning och politisk riktning. Medan Kina satsar långsiktigt och i stor skala försöker Europa hitta sin roll mellan innovation, reglering och värderingar. Frågan är om det räcker i ett läge där utvecklingen går fort och försprång snabbt blir strukturella.
Varför rör sig Kina snabbare än Europa? Har EU fastnat i rollen som regelmakare snarare än framtidsbyggare? Och vad måste Sverige göra för att inte tappa mark när teknik, arbetsmarknad och konkurrenskraft ritas om i realtid?