Martin Lundstedt ny preses på IVA
Martin Lundstedt blir ny preses för Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA) vid årsskiftet. Han efterträder Marcus Wallenberg som lämnar uppdraget efter fem år. Det beslutade IVAs ledamöter på Akademisammankomsten.

Martin Lundstedt. Foto: AB Volvo.
![]()
– Jag är hedrad över förtroendet att bli IVAs nya preses. IVA har en unik roll i att stärka Sveriges konkurrenskraft. Jag ser särskilt fram mot att samla näringsliv, forskning och politik kring en gemensam vision för Sverige som teknik- och innovationsland 2035.
Martin Lundstedt.
Om Martin Lundstedt
Martin Lundstedt är ledamot av IVAs avdelning Maskinteknik och civilingenjör i industriell ekonomi från Chalmers tekniska högskola med studier vid Imperial College, University of London. Han är sedan 2015 vd för AB Volvo och koncernchef för Volvokoncernen och var mellan 2012-2015 vd och koncernchef för Scania AB. Martin Lundstedt är styrelseledamot i bland annat Atlas Copco, Svenskt Näringsliv och ICC Sverige samt medlem i European Round Table of Industry. Han har tilldelats Pontus Schultz-priset, KTH:s guldmedalj för industriellt samarbete, H.M. Konungens medalj i 12:e storleken med Serafimerordens band, Hederslegionen och Gustaf Dalén-medaljen.
Martin Lundstedt efterträder Marcus Wallenberg, som preses i IVAs presidium - han är vald för mandatperioden 2027-2030.
![]()
– Jag välkomnar akademiens val av Martin Lundstedt till nästa preses. Martin Lundstedt är en av Sveriges tyngsta näringslivsprofiler och har konsekvent drivit frågan om hur forskning omsätts i innovation och konkurrenskraft – frågor som står i centrum för IVAs arbete. Jag gläder mig åt att fördjupa vårt samarbete när Martin Lundstedt tillträder vid årsskiftet.
Sylvia Schwaag Serger, vd IVA.